Papoušci

21. 12. 2022

Vážení žáci, vážení rodiče,

ráda bych poděkovala všem, kteří dodali návrhy jmen pro naše ptačí ratolesti. Ze všech jsem bohužel mohla použít pouze jedno. Určitě ale budou další příležitosti – agapornisové hnízdí dvakrát do roka.

Seznamte se prosím s malým Francimórem. Z nejhoršího je venku a skvěle prospívá. Držte mu prosím palce.
Anežka Písačková

6. 12. 2022

Vážení žáci, vážení rodiče,

ráda bych Vám představila naše nové přírůstky. Mláďata se vylíhla v průběhu minulého týdne, nejmladšího jsme se dočkali dnes. Kuřátka jsou zdravá, mají se k světu a maminka všechny pečlivě krmí.
Bohužel zatím nejsou k vidění, v budce zůstanou ještě asi 2 měsíce.

Ráda bych Vás požádala o návrhy jmen pro naše 4 chovance. Pokud nějaký návrh máte, napište ho na papírek a ten vhoďte do krabice, kterou naleznete na skříňce u axolotlů. Jména dostanou mláďata společně se svými kroužky za cca 10 dnů.

S pozdravem,
Anežka Písačková

19. 10. 2022

Fiftýna snesla třetí vejce a začala na nich sedět. Od teď ji venku moc neuvidíte. Většinu času bude totiž trávit uvnitř, zahříváním vajec. Může se také stát, že si vyškube peří na hrudi a břiše. Tak se totiž vejce dostanou nejblíže kůži. Nemusíte se bát, všechno peří jí zase doroste a Periwinkle ji bude dělat po většinu inkubace společnost😊

Vývoj vajec můžeme snadno pozorovat prosvícením skořápky vejce, například světlem mobilního telefonu. Této metodě se říká „candling“ (z anglického „candle“ neboli „svíčka“). Umožnuje nám sledovat vývoj embryí a odstranit případná mrtvá vejce (tkzv. DIS neboli „dead in shell“).

Na obrázku vidíte nejstarší vejce prosvícené 19. října. Na žloutku je zřetelný tmavší kruh – to se tvoří krevní oběh embrya. To je pak lehce patrné jako tmavší flek v dolní polovině vejce.

20. 10. 2022

Na videu z 20.10.2022 je možné vidět tlukoucí srdce embrya. Je to stejné vejce jako na fotografii z 19.10.2022.