Kurz řešení mimořádných situací ve škole

„Učte se s námi, aby jiní mohli žít!“ – s tímto heslem nás přivítala v pondělí 30. 5. 2022 organizace Progress Rescue, jež připravila pro žáky naší školy branný den.

Jednalo se o celodenní akci rozdělenou do tří sekcí: výuka první pomoci, prezentace složek integrovaného záchranného systému a nakonec simulace krizové situace.

Během dopoledne jsme si na hřišti před školou mohli zkusit správně resuscitovat, obvazovat a fixovat zlomeniny, či balit zraněné do termo folie. Nechybělo ani správné vybavení a pomůcky, se kterými jsme si danou aktivitu směli vyzkoušet – jako například škrtidla, vesty a zkušební figuríny.

Poté následovala prezentace zkušeného pana hasiče, který nám popisoval náplň jeho práce a taktéž se zmínil o důležitých informacích k záchraně života, potřebných k řešení obtížných situací jak ve škole, tak doma. Zkrátka kdekoliv, kde se s nimi lze setkat.

Závěrem celého dne s pestrým programem byl pistolí ozbrojený útočník v areálu školy. Ano, opravdu zdánlivě děsivý a nepravděpodobný úkaz se na chvíli stal skutečností. S husí kůží na těle, v kouři z dýmovnic a za hlasitých výstřelů z pistole jsme se měli zachovat jako při opravdovém ohrožení útočníkem se střelnou zbraní – rychle se schovat do třídy, být zticha a čekat na pokyny zásahové jednotky.

Tímto cvičením a věrně zachycenou atmosférou jsme celý den ve zdraví a se všemi přeživšími ukončili.
Byl to velmi silný zážitek a též jsme ocenili bohatý výukový program.

Anna Matrasová, žákyně třídy IX.B