III.B v Národním technickém muzeu

Dne 10. 3. jsme s dětmi vyrazili do Národního technického muzea na projekt Kid’s Lab Abrakadabra, který je zaměřený na podporu vzdělávání v oblasti přírodních věd s cílem umožnit dětem osahat si chemii pomocí experimentů a hrou načerpat nové vědomosti. Zamýšleným dopadem workshopu je také podpora vědomí o výživě a zdravém životním stylu.

Pro děti jsem objednala program „Chytří gurmáni“. Naši malí výzkumníci si díky vzrušujícím chemickým pokusům odpověděli na klíčovou otázku – Proč jsou ovoce a zelenina barevné a zdravé? V prvním pokusu „Šampion vitamin C“ děti zjišťovaly obsah vitaminu C v čerstvě a průmyslově vyráběné citronové a pomerančové šťávě pomocí roztoku jodu a škrobu. Přidáním vitaminu C do roztoku indikátoru se snížil obsah jodu a modrý roztok se změnil v bezbarvý. V druhém pokusu „Ovocná a zeleninová výzva“ naši badatelé porovnávali obsah vitaminu C v osmi různých druzích ovoce a zeleniny pomocí testovacích proužků.

Oba pokusy se dětem líbily a program si moc užily. A protože nám zbývalo docela dost času, kterého by bylo škoda nevyužít, prošli jsme si některé expozice a výstavy. Asi nejvíce se dětem líbila expozice historie dopravy, která ukazuje celý historický vývoj automobilů, motocyklů, cyklistiky, letecké a lodní dopravy a rovněž i úseky z dějin železniční dopravy. Na ostatní expozice už tolik času nezbylo, ale to vůbec nevadí, alespoň mají děti námět pro rodiče na další výlet za poznáním.

Mgr. Petra Novotná,
třídní učitelka III.B