IV.B: Projekt rostliny

Jak jsme si užili náš „rostlinný projekt“

 

„Zkoušeli jsme, jestli cévní svazky rostlin opravdu fungují. Paní učitelka přinesla do třídy různé bílé květiny. Ve sklenicích jsme rozmíchali vodu s potravinářským barvivem a vložili tam květiny jako do vázy. Druhý den byly květy obarvené – cévní svazky fungují! Stonek jedné květiny jsme podélně rozřízli na 3 části a každou jsme namočili do jiné barvy. Květ byl potom tříbarevný – každý cévní svazek totiž vyživuje svou část rostliny.“
„Modelovali jsme si cévní svazky. Zjistili jsme, jak vypadá dužnatý stonek zevnitř.“
„Vyráběli jsme cévní svazky z modelíny a byla to velká zábava!“
„Do průhledných pytlíčků se zeminou jsme vložili semena fazolí a hrachu a sledovali, co se bude dít. Zajímalo nás, zda jako první vyklíčí stonek, nebo kořen. Ověřili jsme si, že první klíček míří dolů – je to kořen.“
„Poté, co vyklíčí kořen a ostatní části rostliny, je nutné kytičku zalévat a zajistit, aby měla dost živin, světla a vzduchu. Z jednocentimetrového semena byla za chvíli 30centimetrová rostlina!“
„Z bylin, které jsme nasbírali venku, jsme si vyrobili třídní herbář. Byliny jsme určili, vylisovali a nalepili na čtvrtky. Popsali jsme je a vložili do folie.“
„Věnovali jsme se zajímavé schopnosti rostlin jménem fotosyntéza, ke které je potřeba voda (H2O), oxid uhličitý (CO2) a světlo. Vzniká glukóza (cukr) a kyslík. Atomy a molekuly jsme modelovali z barevných kostiček.“
„Moc se nám povedla frotáž listů, kde krásně vynikly jejich žilky.“
„Rostliny jsou mnohem zajímavější, než jsem si myslel! ☺“
Z prací žáků 4.B