7.A v Magenta Experience Centru

Dne 14. 2. 2023 se třída 7.A vydala na školní akci do Magenta Experience Centra na Pankráci. Čekal na nás zde program „Digitální gramotnost: Workshop Robotika & AI a základy programování“.

Ihned po vstupu do Experience Centra nás kromě robota Pepper T-Dee od SoftBank Robotics přivítali jeho pracovníci a uvedli nás do jejich atraktivních prostor. Měli jsme možnost prohlédnout si nejen ukázky různých technologických novinek z oblasti elektroniky, ale například  i hydroponickou stanici, kde je měsíčně vypěstováno okolo čtyřset nejrůznějších bylinek a salátů, které si mohou zákazníci a návštěvníci centra odnést domů. Poté žáci usedli za počítače a začal vlastní workshop.

Přivítal nás lektor Dan, který nám krátce nastínil náplň programu. Nejprve jsme si povídali o tom, jaké zkušenosti máme s programováním ve programu Scratch. Následně jsme programovali ve dvojčlenných skupinách vlastního robota. Vyzkoušeli jsme si, jak předat robotovi pokyn, který chceme, aby udělal. Různé druhy pohybů i emocí. Lektor vysvětloval jednoduchým návodem, jak vše funguje. Všem se úspěšně podařilo robota zprovoznit! Většinu problémů při programování robotů se díky vzájemné spolupráci a trpělivosti zdárně podařilo vyřešit, a ještě se u toho všichni pobavili.

Dále měli žáci možnost soutěžit o hlavolam vytištěný na 3D tiskárně. V soutěžním úkolu měli žáci naprogramovat robota tak, aby projel předem připraveným bludištěm. Všem se nakonec podařilo úkol zdárně splnit. Dva nejrychlejší týmy byly oceněny 3D hlavolamem.

Po skončení Workshopu si žáci mohli samostatně projít celé centrum a vyzkoušet si například herní zónu s nejnovější hrou Xbox Series X, brýle s virtuální realitou a další vybavení. Jako památku na naši návštěvu udělal lektor Dan jeden díl puzzle vyrobený na 3D tiskárně, který bude v Magenta centru vyvěšený a jeden kus obdržela také naše třída. Žáci byli prostory centra a jeho možnostmi nadšeni a velmi rádi se tam, třeba i na jiný, z mnoha nabízených programů vrátí.

Ing. Alžběta Oborná